Static IP را شخصا هم می توانید بخرید. اگر آی پی به صورت استاتیک باشد هر وقت که کامپیوتر شما به شبکه وصل گردد همیشه دارای یک آی پی مشخص و ثابتی خواهد بود. گفتم که برای خرید سرویس های اینترنتی گرانقیمت آی پی ثابت می توان همراه سرویس خرید.


 Dynamic IP آی پی دینامیک یا پویا چیست؟


آی پی متغیر است. با هر بار اتصال به شبکه آی پی شما تغییر می کند. مثال اگر با Dial up به شبکه اینترنت وصل شوید می بینید که در هر بار اتصال به اینترنت IP تغییر می کند. دلیلش هم ساده است. ISP که از آن سرویس اینترنت دارید یک تعداد محدودی IP دارد و الزام نیست برای هر User یک IP ثابت داشته باشد چون آن User همیشه به اینترنت متصل نیست و بنابراین وقتی اتصال خود را از اینترنت قطع می کند می تواند آن آی پی را به فرد دیگری بدهد. برای همین IP های خریداری شده را داخل یک IP Pool قرار می دهند تا در هر بار اتصال User ها ، بشود از آنها استفاده کرد. در شبکه داخلی شرکتها : با توجه به اینکه در شرکتهای بزرگ که تعداد کالینت ها بیشتر از اندازه ای است که بتوان به راحتی آدرس آنها را به خاطر سپرد و برنامه ریزی کرد از آدرس آی پی دینامیک استفاده می شود که سرور به صورت خودکار یک آدرس را به کامپیوتر کالینت اختصاص می دهد و تمام مدیریت به عهده کامپیوتر سرور است و باعث راحتی کار می شود. برای استفاده از این قابلیت الزم است DHCP فعال باشد. آی پی استاتیک باید به صورت دستی روی کالینت ها تنطیم و set شود و بنابراین تعداد IPها باید با تعداد کالینت ها برابر باشد. ولی در جاهایی که نیاز است IP و سایر تنظیمات بصورت اتوماتیک روی کالینت ها ست شود و نیزتعداد IP ها نسبت به کالینت ها کمتر است از سرویس DHCP استفاده می شود . ip valid و آی پی invalid چیست ؟ شاید بهتر بود از ابتدا به جای اصطالحات valid و invalid از public و private استفاده کنیم. یعنی فرقی بین Valid و Public وجود ندارد. مثل IP های اینترنتی که Valid و Unique (یکتا) هستند و بایستی بابت آنها پول پرداخت کنید. حاال یا پول را نقدا پرداخته اید و یا بابت دریافت پهنای باند Bandwidth از شما گرفته اند. برای اتصال به اینترنت حتما باید Valid IP داشته باشید . Ipهای معتبر (ولید) یا public در شبکه اینترنت route می شوند، یعنی از همه جا قابل دسترسی هستند IP های Private یا خصوصی یا Invalid که در RFC1918 تعریف شده اند IP هایی هستند که در اینترنت کار نمی کنند و روی هاست ) host ( هم نمی توان آنها را set کرد. اینها معموال برای استفاده در شبکه های داخلی تعریف شده اند.

 رنج و محدود این آی پی ها عبارت است از: 01..11..11..11-01.1.1.1 0...50..11..11-0...01.1.1 0...011..11..11-0...011.1.1 پس بنابراین وقتی می خواهید یک وب سرور یا میل سرور (mail server ) داشته باشید یعنی می خواهید بخشی از شبکه اینترنت شوید باید آی پی ولید یا همان پابلیک داشته باشید تا بتوانید آن را بر روی دامنه( Domain) سایت تان انتشار دهید


شما میتوانید برای مشاوره حضوری رایگان و دریافت اطلاعات کاملتر با مشاورین ما تماس بگیرید

مهندس وحید قاسم وند 09128464702

مهندس بهروز شریفی 09125343100

حتی ایام تعطیل

گروه فنی مهندسی دوربین گستران